Pytanie o najlepsze OFE zadaje sobie większość Polaków, którym nieobojętne jest jaka będzie ich przyszła emerytura. Każdy chciałby mieć wysoką emeryturę i coraz więcej osób zastanawia się jak te plany zrealizować. Pomimo ostatniej reformy systemu emerytalnego, która mocno zmienia zasady funkcjonowania OFE wiele osób nadal chce pozostawić swoje pieniądze w OFE, wierząc, że po czasach kryzysu przyjdzie na giełdę hossa, która pozwoli im godnie zarobić na starość.
Najlepsze OFE jak wybrać
Jak wybrać najlepszy Otwarty Fundusz Emerytalny? Oczywiście istnieją rankingi, ale na pewno trzeba wiedzieć na jakie informacje i wskaźniki koniecznie należy zwrócić uwagę. Najważniejsza jest stopa zwrotu z inwestycji, ale oczywiście oceniana tylko i wyłącznie przez pryzmat wielkości samego funduszu, a konkretnie jego aktywów. Większe fundusze i najwięksi gracze na rynkach finansowych nie są w stanie być tak agresywni, jak bywają mniejsze podmioty. Stąd ich stopa zwrotu w krótkim okresie czasu nie musi być imponująca, ale nasz zysk jest zdecydowanie bardziej realny, a pieniądze bezpieczniejsze przy mniej agresywnym inwestowaniu.
Po reformie jednak na rynku pozostaną najprawdopodobniej tylko najwięksi gracze i niejako będą zmuszeni do ryzykownych inwestycji, bowiem ustawa nakłada na nich obowiązek inwestowania w akcje. O tym na dzień dzisiejszy musimy pamiętać.
Ranking OFE
Całościowo w rankingu na rok 2014 roku prowadzi ING OFE. Jeśli chodzi o stopę zwrotu wygrywa jednak bezapelacyjnie NORDEA OFE. Ale jeśli chodzi o stopę zwrotu za ostatnie 10 lat mamy jeszcze innego lidera Generali OFE. Różne kryteria wskażą na różne OFE. To my sami tak naprawdę musimy zadecydować na jakim kryterium najbardziej właśnie nam zależy i pod tym kątem dokonywać analizy. Warto również wziąć pod uwagę wytyczne i rekomendacje KNF dotyczące wyboru OFE. Komisja Nadzoru Finansowego zwraca przede wszystkim uwagę na:
-
konieczność samodzielnego podejmowania decyzji o wyborze, poprzedzonej gruntowną analizą porównawczą
-
konieczność wzięcia pod uwagę stopy zwrotu (długo i krótkoterminowej)
-
niemożności akceptowania żadnych korzyści majątkowych w zamian za przystąpienie do funduszu ze strony akwizytorów
Na stronie KNF znajdziemy również raporty dotyczące omawianych wyników osiąganych przez OFE https://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/dane_o_rynku/rynek_ofe/Stopy_zwrotu_OFE/stopy_zwrotu_ofe.html
Opublikuj komentarz