Dodatkowa emerytura – jakie są sposoby

Dodatkowa emerytura – jakie są sposoby

dodatkowe pieniadzeJakie masz zarobki? Czy jest to około 2000 zł netto? Czy wiesz, że Twoja emerytura w „normalnym” wypadku, nie wyniesie więcej niż 1500 zł (a jeśli coś pójdzie nie tak, czekają nas zmiany ustaw, to może wynieść znacznie mniej).

Władze naszego państwa pokazały, że przeciętny człowiek nie ma za wiele do powiedzenia i nawet jeśli wiek emerytalny zostanie podwyższony do 80 lat, to nie zrobisz z tym zbyt wiele (taka jest smutna prawda).

Poza tym, czy wyobrażasz sobie życie za 1500 zł? Ceny leków cały czas drożeją, a ludzie na starsze lata, jednak zażywają pewne leki. Czy wyobrażasz sobie, że nigdzie nie pojedziesz (wakacje lub wczasy), że nie będziesz mógł sobie pozwolić na jakiś luksusowy zakup i na żaden „wyskok”?

Dodatkowa emerytura – jak?

Jak zebrać środki na dodatkową emeryturę? Może oddać ZUSowi więcej swoich dochodów? Prawdopodobnie nikt nikt rozsądny nie chciałby tak postąpić.

A co powiecie na odkładanie swoich pieniędzy na konto bankowe? Powiedzmy 200 zł co miesiąc. Po 10 latach mielibyśmy 24 000 zł, a po 30 latach, uzbieralibyśmy 72 000 zł.

Jednak samo odkładanie środków, to tak naprawdę zamrażanie ich. A może wpłacać je na lokatę odnawialną? Nawet z małym oprocentowaniem, uzbieramy około 90 000 zł. Jest to jakieś rozwiązanie, jednak może są lepsze.

Programy inwestycyjne

A co powiecie na programy inwestycyjne? W tych można zarobić znacznie więcej, a mowa tu nawet o 10% w skali roku (jeśli godzimy się na wieloletnie odkładanie środków).

A zatem odkładając po 200 zł miesięcznie, po 30 latach, możemy uzbierać nawet około 4o 000 zł, więc jest to kwota, która pozwoli na godne życie na emeryturze. Można za to zakupić przyjemne wczasy dla dwojga, a do comiesięcznej emerytury będzie to naprawdę przyjemny wydatek.

Warto rozejrzeć się za programem dla siebie i poświęcić mu trochę uwagi, gdyż dodatkowa emerytura, to wielki komfort dla nas i naszych bliskich.

Powodzenia.

Leave a reply