IKE jako zabezpieczenie kredytu

IKECzy emerytura jest dla Ciebie satysfakcjonująca? Wielu ludzi tak nie twierdzi. Według badań, nasze emerytury będą jeszcze niższe niż obecnie są dla naszych rodziców czy dziadków. Wyobrażasz sobie dostawać około 1/4 swojego wynagrodzenia? Tak ekonomiści szacują przyszłe emerytury.

Świadomość konieczności samodzielnego oszczędzania stale rośnie w polskim społeczeństwie. W 2004 r. oddano nam w ręce kolejny instrument, który ma pomóc oszczędzać obywatelom na ich przyszłą emeryturę.

 

IKE jako zabezpieczenie?

Indywidualne Konta Emerytalne są w dość znikomy sposób wykorzystywane przez Polaków, tym nie mniej niektórzy z nas powinni mieć zgromadzone na IKE nawet około 50 tysięcy złoty. Taką kwotę można przyjąć przy dokonaniu założenia o regularnych wpłatach z wykorzystaniem maksymalnego rocznego limitu.

Kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych wydają się intratną propozycją dla banków jeśli chodzi o kwestię zabezpieczenia kredytów, środki IKE wydają się idealne do tego celu, a jak jest w praktyce? Niestety całkiem odwrotnie. Jedynie 2 banki w naszym kraju uwzględniają taką możliwość. Są to PKO BP i PBS.

Przy czym możliwość ustanowienia zastawu na środkach IKE nie dotyczy niestety kredytu hipotecznego, a jedynie kredytów gotówkowych. Trudno jednoznacznie stwierdzić z czego wynika ta sytuacja.

IKE – mało popularne

Najprawdopodobniej głównym powodem jest mała popularność produktu jakim jest IKE. Według wyliczeń średnio na każdym z kilkuset tysięcy założonych kont spoczywa niewiele ponad 3 tysiące złotych. Ponadto banki zapewne obawiają się, że środki zostaną utracone na skutek ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, ale jeśli nasze IKE ma charakter czysto oszczędnościowy warto poinformować bank o tym fakcie i pytać o możliwość ustanowienia właśnie takiego zastawu.

To zabezpieczenie długoterminowe

Istnieje szansa, że bank przekona się do tego rozwiązania, zważywszy na to, że środki z IKE to zabezpieczenie długoterminowe od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, co w przypadku kredytu hipotecznego może okazać się wprost idealnym rozwiązaniem.

Nie zniechęcajmy się tym, że w tej chwili jest ono mało popularne. Poza tym banki, choć z natury konserwatywne, stają się jednak coraz bardziej elastyczne w podejściu do klienta.

1 comment

comments user
Kamil

Witam pięknie. Artykuł bardzo ciekawy.
Mam jednak pytanie o fundusze IKE, które mam otwarte w nn investment.
1. Czy gdyby w przypadku kryzysu (lub innego zdarzenia) taki fundusz IKE w którym ulokowałem pieniądze upadł, to co stałoby się ze zgromadzonymi pieniędzmi? Także by zniknęły?
2. Czy są one gwarantowane przez Państwo? Jeżeli nie, to chyba bezpieczniejsza byłaby bezpośrednia inwestycja w obligacje?
3. Inwestycje w fundusz obligacji wydają się bezpieczne co stałoby się ze zgromadzonymi w IKE Obligacje środkami w przypadku problemów “centrali” np. Generaki czy NN?

Opublikuj komentarz