Emerytura z IKE czy to się opłaca?

Emerytura z IKE czy to się opłaca?

Emerytura to okres naszego życia, który wymaga od nas pewnego przygotowania. Nie mamy już „tego” zdrowia co kiedyś, prawdopodobnie wielu z nas będzie potrzebowało zażywać regularne leki, mieć dużo spokoju i czasu wolnego dla siebie.

Czy sama emerytura Ci wystarczy?

emerytura z ikeJeśli sądzisz, że emerytura, która będzie wynosiła (prawdopodobnie) mniej niż połowa Twojej obecnej wypłaty, może Ci wystarczyć, to spróbuj wyobrazić sobie swój miesiąc w takiej sytuacji – uwzględniając że wszystko stale drożeje (wizyta u specjalisty to koszt od 100 – kilkuset złotych).

Warto być przezornym i zabezpieczyć się już na samym początku – właśnie teraz, gdy jesteśmy w stanie poświęcić się nieco więcej, aby odłożyć pewną część środków.

Jednak jak odkładać pieniądze, kiedy banki nie oferują ciekawych rozwiązań w zakresie lokat lub inwestycji. Obecnie średnia wartość oprocentowania na lokacie wynosi 3%, a zatem odkładając 10 000 zł, za rok możemy spodziewać się jedynie 300 zł „zarobku”. Nie jest to duża kwota, ale w ostateczności wielu się na to decyduje.

A może emerytura z IKE?

Czym jest emerytura z IKE? W kilku słowach, jest to indywidualne konto emerytalne, na które odkładamy pieniądze, a także mamy możliwość inwestowania na nim w różnych instrumentach finansowych, od małych inwestycji po giełdę. Odkładając pieniądze na IKE, masz szansę nie tylko odłożyć więcej (bo oprocentowanie jest wyższe), ale możesz też nauczyć się podstaw inwestowania.

IKE jest dodatkowym zabezpieczeniem, a środki są dziedziczone, zatem w razie naszej śmierci czy choroby, nasi bliscy mają możliwość rozporządzania pieniędzmi.

Dywersyfikuj środki na emeryturę

Dywersyfikuj, czyli staraj się rozłożyć je na kilka źródeł. Jeśli będziesz mieć dodatkowe programy inwestycyjne i konta oszczędnościowe, to masz pewność, że nawet jeśli jedna droga zawiedzie, to zawsze jest inna możliwość.

Z emeryturą NIGDY nie możemy być niczego pewni w 100%, ponieważ nigdy nie wiadomo czy wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, czy świadczenie nie spadnie itd. Dlatego warto mieć własne oszczędności, zarówno na czarną godzinę, jak i na godziwe życie.

Leave a reply