Ile wyniesie moja emerytura?

Ile wyniesie moja emerytura?

emeryturaEmeryturą martwi się nie tylko każdy senior. Wbrew pozorom ten temat dotyczy każdego z nas, bez względu na to jak długo jesteśmy aktywni na rynku pracy, oraz jaką pracę wykonujemy. Wielu ludzi zastanawia się nie tylko jaka będzie wysokość emerytury, ale również nad tym czy w ogóle doczekają jej. Odłóżmy jednak czarne scenariusze na bok i skupmy się jedynie na samej wysokości świadczeń emerytalnych, które można otrzymać w naszym kraju.

Ile wyniesie moja emerytura i co na to wpłynie

Świadczenia zarówno przedemerytalne jak i emerytalne są oczywiście zależne od bardzo wielu czynników, takich jak chociażby czas przepracowany w swoim życiu, a także kwota, jaką co miesiąc odkładaliśmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To dwa główne czynniki określające wysokość naszej emerytury. Są jednak jeszcze inne kwestie, takie jak chociażby praca w szczególnych warunkach, albo emerytury specjalne dla niektórych zawodów.

Czy procent Twojego wynagrodzenia to wszystko?

Z racji na to, że emerytura jest oczywiście ustalana na poziomie aktualnych wynagrodzeń nie mają tu znaczenia żadne konkretne kwoty. Liczy się jedynie procentowa podstawa wymiaru wynagrodzenia. To od niej wszystko jest zależne.

Na pytanie – ile wyniesie moja emerytura, możesz odpowiedzieć następująco: jest to zależne od nas samych, bowiem mamy możliwość oszczędzania na spokojną starość na własną rękę i coraz więcej Polaków korzysta z takich rozwiązań jak chociażby IKE.

Czym jest IKE?

To Otwarte Konto Emerytalne. Innymi słowy trzeci filar. W wielu przypadkach to właśnie od tego co zgromadzimy na swoim koncie w IKE będzie zależeć ostateczna wysokość naszej emerytury. To tak zwane samodzielne oszczędzanie. Dzięki takim funduszom w trzecim filarze do dwóch pierwszych (ZUS, OFE) dokładamy „cegiełkę” od siebie.

To właśnie owa cegiełka w wielu przypadkach stanowi niesamowicie wielką część ostatecznej emerytury, którą otrzymujemy.

Ile wpłacać na IKE?

Na konto IKE możemy wpłacać różne kwoty, zależne od rodzaju wybranej umowy z firmą świadczącą takie usługi. IKE ma również jeszcze jeden znaczący plus. Jest całkowicie zwolnione z tzw podatku Belki, który wynosi aż 19%. To swego rodzaju „upust” dla osób oszczędzających w taki właśnie sposób na swoją przyszłą emeryturę. Brzmi kusząco prawda?

Leave a reply