IKE jako rachunek maklerski – czy warto?

IKE jako rachunek maklerski – czy warto?

kredytIKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne jest coraz bardziej kuszącym rozwiązaniem dla wielu Polaków. Nie chodzi jedynie o samodzielne gromadzenie składek na swoją emeryturę w sposób znacznie bardziej elastyczny, aniżeli ma to miejsce w pierwszym i drugim filarze czyli w ZUS i OFE, ale również istotne są możliwości inwestycyjne jakie dają takie fundusze. A dają ich całkiem sporo.

Zgodnie z ustawą IKE nie są opodatkowane podatkiem Belki od oszczędności, który wynosi aż 19%. W związku z tym właśnie w tej luce wiele prywatnych towarzystw emerytalnych, nierzadko banków przygotowało ofertę nietypową – rachunek maklerski połączony z IKE. Czy warto w taki sposób oszczędzać na swoją emeryturę?

IKE a podatek

Dzięki temu, że gromadzimy pieniądze na naszą emeryturę unikamy podatku Belki. To zdecydowanie z roku na rok kusi coraz więcej inwestorów, którzy właśnie w IKE widzą szansę zwielokrotnienia swoich zysków, a przy okazji zaoszczędzenia pokaźnych kwot na emeryturę. Konto IKE niewątpliwie ma mnóstwo zalet w tym zakresie. Nie tylko bowiem unikniemy tego podatku, ale również odliczymy ustaloną kwotę składki od podatku za dany rok. To kolejna zachęta ze strony domów inwestycyjnych do otwierania takich właśnie kont.

IKE jako rachunek maklerski plusy:

  • – uniknięcie podatku od zysków z lokat kapitałowych – tzw. podatek Belki. Możliwość reinwestowania bez potrącenia tego podatku.
  • – możliwość wypracowania samodzielnie dużych zysków na przestrzeni wielu lat.
  • – funkcjonalność zwyczajnego konta maklerskiego.
  • – możliwość odliczenia ustalonej rocznej składki od podatku każdego roku.

Wady konta maklerskiego w IKE:

  • – ryzyko inwestycyjne.
  • – limity wypłat regulowane prawem. Nie odzyskamy całości pieniędzy kiedy tylko będziemy tego chcieli.
  • – brak możliwości handlu kontraktami terminowymi.

Mając takie IKE jako rachunek maklerski, jest ryzykowne, zwłaszcza w przypadku osób, które mają nikłe doświadczenie w grze na giełdzie, oraz tych nazbyt wierzących w swoją intuicję. To w zasadzie jedna z niewielu wad takich kont maklerskich. Każdy, kto rozumie choć podstawy funkcjonowania giełdy zdaje sobie zapewne sprawę, że liczba zalet tego rozwiązania jest znacznie poważniejsza.

Leave a reply